جایی که زمین به استقبال هندسه میرود

جایی که زمین به استقبال هندسه میرود
1401/01/29 - 14:01

جایی که زمین به استقبال هندسه میرود

همین اتفاق دقیقا در مورد سنگ نیز می افتد. در این حالت نیز دو اسلب سنگ کنار هم را باز کرده و از طرفی که چسبیده به هم هستند ساب خورده و دوباره کنار یکدیگر قرار می گیرند، با این تفاوت که نقش و نگار آنها قرینه یکدیگر است. سپس این اسلب های دوقلو از لبه های کناری به یکدیگر می چسبند تا طرحی چشم نواز ایجاد کنند. بوک مچ ها بعضی اوقات شبیه پروانه اند و برخی مواقع شبیه اشکالی که در تست روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند این هنر یکی از جذاب ترین روش های استفاده از سنگ طبیعی است.


بهترین مکان برای استفاده از سنگ بوک مچ

یک جفت سنگ بوک مچ شده، چشم ها را به سمت خود خیره می‌کند. برای تاثیرگذاری بیشتر بهتر است بوک مچ در مکانی مناسب نصب شود که فضای کافی در آنجا موجود باشد. کانترتاپ یک آشپزخانه بزرگ، میز اتاق کنفرانس دیوارها و حتی حمام های بزرگ فضای مناسبی جهت نصب بوک مچ هستند. معمولاً برای فضاهای بزرگ، این کار به صورت دستی انجام می شود تا رگه های سنگ کاملاً در امتداد یکدیگر قرار بگیرند استفاده از بوک مچ ها در مکان هایی که دارای گوشه و بریدگی هستند توصیه نمی‌شود. هرچه هزینه ای که برای بوک مچ ها انجام می‌شود بیشتر باشد، طبعا تاثیر گذاری آن نیز بیشتر خواهد بود گفته می‌شود که بهتر است بوک مچ در اندازه های بزرگ تهیه شود. و بوک مچ های کوچک معمولاً در کف زمین یا دیواره آشپزخانه ها کاربرد دارد.


انواع بوک مچ

اگر کنار هم قرار دادن دو اسلب نتوانست سلیقه شما را ارضا کند، می توانید از Diamond Match که به "چهار تکه" هم معروف است، استفاده کنید. در ساخت این ترکیب، از چهار قطعه اسلب استفاده می شود. به دلیل اینکه شکلی که در مرکز این چهار اسلب قرار می‌گیرد، تشکیل یک الماس را می دهد، این نام "طرح الماسی" به آن اطلاق می شود. دو قطعه این اسلب ها لزوما رو ی یک دیوار قرار نمی گیرند. به عنوان مثال می‌توان یک قطعه اسلب را به صورت افقی و قطعه ای دیگر را در کنار آن و در لبه دیگر دیوار نصب کرد. استفاده از این تکنیک، زیبایی چشم نوازی به محیط می بخشد و این احساس را به شما القا می‌کند که انگار درون یک کوپ کوپ سنگ قرار دارید. نوعی دیگر از بوک مچ ها، Vein Matching است. در این حالت، رگه های سنگ در امتداد یکدیگر قرار می گیرند و الگویی که تشکیل می‌دهند، شامل خطوط ممتدی می شود. از این نوع بوک مچ ها معمولاً برای ایجاد شکل آبشار استفاده می شود. در این حالت، سنگ کانترتاپ که به صورت افقی قرار می‌گیرد، به سنگ عمودی که به زمین متصل است، می‌رسد. همچنین سنگ عمودی که به کانترتاپ متصل است می‌تواند به جای زمین به دیوار آشپزخانه نیز برسد معمولاً این روش در سطوحی که به صورت ترکیب افقی و عمودی هستند به بوک مچ ترجیح داده می‌شود.


اسلب ها را چه زمانی آماده کنیم

کوپ های بزرگ سنگ از معدن جدا شده و به طرف کارخانه های فرآوری سنگ ارسال می شوند. به منظور اینکه دو صفحه کنار هم از لحاظ نقش و نگار کاملاً شبیه یک دیگر باشند هر دو اسلب را به دقت ساب می زنند. این عملیات معمولا پس از تبدیل کوپ سنگ به اسلب انجام خواهد شد. البته در برخی موارد دیده شده است که پس از برش کوپ سنگ و تبدیل آن به اسلب، پشت لبه دوم ساب می‌خورد. اما بسیار ساده تر و قابل اتکاء تر است که روند ساب زدن سنگ پیش از اجرا، در ذهن آماده و پرورانده شده باشد. طرح بوک مچ پیش از اجرا، کاملاً در ذهن طراح آن ساخته و پرداخته شده است و در طول فرآیند کار مشخص و معین است. طرح اصلی می بایست از پیش تعیین شده باشد، اما تاخیر در زمان ساخت، به شرطی که بهبود کیفیت کار منجر شود مجاز است که به طور کلی گران‌تر از یک سنگ معمولی است، زیرا بوک مچ از دو لایه سنگ کنار هم تشکیل شده است. اگر یکی از اسلب ها به هر دلیلی شکسته شود از اسلب بعدی نیز نمی توان استفاده کرد چرا که رگهای سنگ با یکدیگر متفاوت است. کار دشوار طراحی و نصب بوک مچ ها مستلزم دقت بالا در کنار هم قرار دادن لبه ها است که این کار به قیمت تمام‌شده کار می افزاید هر چهار طرف ها را می‌توان به صورت بوک مچ درآورد اما معمولاً در نمایشگاه‌ها، اسلب ها را به گونه‌ای که کنار هم قرار می‌دهند که تشکیل یک کتاب باز شده را بدهند. اما چرخاندن آن به چپ یا راست و بالا یا پایین امکان‌پذیر است هر نوع تنظیمی الگوی متفاوتی ایجاد می‌کند می‌توان هر کدام از این حالت ها را قبل از نصب نهایی امتحان کرد اما برای افرادی که طرفدار رویکرد دستی هستند بهتر است از اسلب ها عکس گرفته شود و سپس آنها را با الگوهای مختلف کنار هم قرار دهند (توجه داشته باشید که این روش فرایندی محسور کننده و البته اعتیاد آور است. ) البته به دلیل اینکه این تصاویر گرافیکی به وسیله تجهیزات الکترونیک تولید شده‌اند ممکن است با چیزی که در مرحله نصب با آن مواجه می شویم متفاوت باشد. حتی دو اسلب کنار هم نیز به دلیل تنوع رنگ ها و طرح سنگ ممکن است کمی با یکدیگر مغایرت داشته باشند. به همین دلیل باید انتظار کمی عدم تطابق را داشت.


الگوها : خوب، بد یا چی ؟

رنگ ها و الگوهای طبیعی سنگ در حالتی که به آن اشاره شد کیفیت بسیار بیشتری نسبت به حالت واقعی دارد. برای ایجاد الگوی قرینه و به تبع آن ایجاد جذابیت بیشتر از اسلب، جابجایی آنها لازم است. سنگ هایی مانند مرمریت که رگه های رنگی دارند به زیبایی این کار می افزاید. اسلب های روشن با رنگ های براق، ظاهری که چشمنواز ایجاد کند که از ذهن ها پاک نمی شود. مشاهده تصاویر روی دو اسلب چسبیده به هم اتفاق عجیبی نیست. تصاویری مانند گلی زیبا یا یک جغد سفید حتی اشکالی شبیه یک دیو ترسناک و شیطانی. البته شاید بتوان اسکلت صورت انسان را نیز مجسم کرد این تصاویر در اولین نگاه به چشم ما می‌رسد و دیگر نمی‌توان آن را ندید هر وقت وارد آن محیط می شوید به شما سلام می کنند پس قبل از اینکه سنگ ها را برش می دهید منتظر اشکاری عجیب باشید که قرار است به زودی با شما ملاقات کنند.


مهارت و ارتباطات

بخش پایینی بوک مچ ، جایی که باید عاری از هرگونه ایراد یا خطا باشد پیرایش و همترازی اسلبها باید بسیار دقیق باشد به این منظور ارتباط مناسب با نصاب سنگ، امری ضروری است. تصور نکنید که هر دوی شما می دانید سنگ قرار است از کجا برش خورده و به کدام جهت چرخش داشته باشد کسب اطلاع از سابقه نصاب نیز بسیار مهم است و باید سابقه درخشانی در این زمینه داشته باشد تا شما بتوانید در مورد نحوه کار با یکدیگر صحبت کرده و نظرات خود را تفهیم کنید. بهترین راه برای ایجاد این ارتباط استفاده از ماکت یا عکس پیش از نصب کامل اسلب است. برخی از نصابان این مهارت را دارند که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری رنگ ها و طرح های سنگ را پیش از اجرا و نصب شبیه سازی کنند پیش بردن این کار همزمان با نصب امری ضروری است. طبیعی است که نه طراح و نصاب از اتفاقات غیر مترقبه در روز نصب خوشحال نخواهند شد، به همین دلیل مرحله طراحی و چک کردن مجموعه از اهمیت زیادی برخوردار است.


بوک مچ ، استفاده از بهترین حالت سنگ طبیعی است

نکته مهم در مورد بوک مچ ها این است که از الگوی هندسی تبعیت می‌کنند که در جایگاه خود بسیار جالب است. نکته جالب تر تبدیل کردن آنها به یک اثر زیبایی خارق العاده است اگر به دنبال رقیبی برای زیبایی طبیعت هستید، بوک مچ تنها گزینه مورد نظر شماست. تلفیق تصورات شما با زیبایی طبیعت این پدیده های زیبا را خلق می‌کند.

مقالات دیگر

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید